Szélesebb körben érhető el a Kooperatív doktori program
A Kooperatív doktori programot bővítették, így már 246 pályázatot támogat az Innovációs és Technológiai Minisztérium kiírása. A díjazottak eredeti száma száz lett volna.
A Kooperatív doktori programra 529-en jelentkeztek, ebből díjaznak most 246 sikeres pályaművet. Főként a műszaki és természettudományos területen dolgozókat akarták a kiírással kutatásokra sarkallni, hiszen épp ők azok, akik a legjobban hasznosíthatják a tudásukat a versenyszférában.
A program lényege, hogy a megfelelő kvalitású, tudományos háttérrel rendelkező hallgatók doktori címének megszerzését vagy kutatásait támogassák, így segítve a nagyszerűbb vállalkozók "kitermelését". A kiírást az idén jelentették meg először, és a következő években is várják a pályázókat.
A Kooperatív doktori program akár 48 hónapon át havi 400 ezer forinttal segíti a nyertesek doktori tanulmányait. Az ösztöndíjasok után az őket befogadó doktori iskola, a témavezető tanár, valamint a projektbe kapcsolódó vállalati szakértő is kap támogatást.
A doktori program támogatja a leendő vállalkozókat
Az ITM tájékoztatása szerint a legfontosabb ráfordítások a nemzeti laboratóriumokba jutottak, de az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat is 22 milliárd forintos többlettámogatást kap 2021-ben. A k+f-kiadások összege egyébként feltételezéseik szerint az idei év végére elérheti a GDP 1,8 százalékát. Fontos eleme még a Kooperatív doktori programnak a kutatói hálózat és a támogatási rendszer egységesítése, valamint a tudomány és a vállalkozók együttműködések ösztönzése.
A program életrehívásának másik kulcsszereplője a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. Nézőpontjuk szerint a kutatói utánpótlás elengedhetetlen. A Kooperatív doktori program éppen azt teszi lehetővé, hogy az egyetemi projektekbe új szakemberek kapcsolódjanak be.
M. A.
Forrás: mti