Online jelezhetik a hiánytermékeket az építőipari vállalkozások

Online felületet hoztak létre annak érdekében, hogy az építőipari vállalkozások minél könnyebben és gyorsabban jelezhessék azt, hogy milyen termékek akadályozzák beruházásaikat.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. olyan online felültet alakított ki, amelyen az építőipari cégek és kivitelezők jelezhetik, hogy mely termékek hiánya akadályozza a beruházások véghezvitelét. Az ITM az online kapott információkból egy adatbázist hoz létre, amely után a helyettesítő termékeket kívánják felfedezni. A kapott információk alapján a beszerzés útvonalát is könnyebben feltárhatja a szaktárca. A felület már napok óta aktív, így a cégek már jelezhetik is a szükséges igényeiket.
"Ez az intézkedés egy újabb eleme annak a sorozatnak, amelyet a kormány az építőipari alapanyagoknál az elmúlt időszakban tapasztalható drasztikus áremelkedés miatt hozott meg. Ez segítség a vállalkozások számára, mert a kormány abban érdekelt, hogy a magyar építőipari cégek sikeresek legyenek, a beruházásokat pedig költséghatékonyan, a vállalt árakkal, a vállalt határidőre tudják biztosítani" - közölte az államtitkár.

Az építőipari alapanyagok árának brutális emelkedése miatt több új intézkedést is bevezetett a kormány
Az államtitkár szerint többféle intézkedéssel védik a magyar emberek és vállalatok érdekeit, hiszen céljuk, hogy az otthonfelújítási programokkal a családokat támogassák, ne pedig a forgalmazókat erősítsék meg. Ezért be kell jelenteni az építőipari termékek kivitelét is.
"Bizonyos anyagokat - acél és vas termékeket, szigetelőanyagot, homokot, követ, kavicsot és sódert - csak a bejelentés tudomásul vétele után lehet kivinni az országból. A kiviteli engedélyeztetést uniós kötelezettségek miatt csak októbertől lehet bevezetni, a bejelentési kötelezettséget azonban a kormány azonnal alkalmazhatja" - tette hozzá az államtitkár.
További intézkedés, hogy a fogyasztóvédelem az ország minden megyéjében ellenőrzi a kereskedőket, hogy visszaszorítsa a káros gyakorlatok alkalmazását.
Az államtitkár arról is szót ejtett, hogy elbírálták a kérelmeket az ÉPÍTŐ-5 programban, amely a technológiai korszerűsítést, valamint a hatékonyságnövelést támogatja. A programot még az év elején indították, a pályázat nyertesei pedig összesen 10 milliárd forintos keretösszegből gazdálkodhatnak.
Forrás: MTI
CS.SZ.