H I R D E T É S
KKVnet - Vállalkozás online
KKVnet - Vállalkozás online
  • Címlap
  • Kisvállalkozás
  • Közép- Nagyvállalat
  • Budapest belváros - Fogászat
  • VOSZ Piactér
  • TIPP
    • Kapcsolat
    • Magunkról
    • E-mail
    • Archívum
    • Oldaltérkép
    • Címkék

Labornite Kft - Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás

Labornite Kft - Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás
Profi segítség hobbi felhasználóknak - pálinka készítés, cefre előállítás



A pálinkafőzés is élvezet, nem csak a termék fogyasztás

 Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás, cefre, pálinkafőzés Már egy éve nagyon sokan elkezdtek nyíltan foglalkozni a pálinkafőzéssel.
A pálinkafőzés nem csak egy munka - ez élvezet! Ha jól sikerült minden, az ember büszkén kínálja meg saját munkájának az eredményével barátait, rokonait és büszkén fogadja a dicséretet. A minőségi termék előállítása saját erőből, esetleg saját termesztésű gyümölcsből pozitív hangulatot, energiát ad a pálinka előállítójának. Ez a pozitív hangulat még fokozódik, ha az előállított pálinka minősége ténylegesen vetekszik a palackbazárt és polcokon, borsos áron kínált pálinkának nevezett keverékekével, minden degusztáló szerint.

Mi kell egy jó pálinka előállításához?
Természetesen akarat, egy kis speciális tudás, jó alapanyag és jó felszerelés!
Ha meg van az akarat, miden többi szükséges eszköz beszerezhető!
Alább egy pár fontos dologra hívom fel a figyelmüket és megmutatom, milyen módon lehet kikerülni a problémákat.

Mielőtt komolyra vennénk a szót, egy kis hangulkeltő zenét is hallgathat, a képre kattintva.

Pálinkafőzés a cefrével kezdődik

Jó minőségű cefre - kitünő pálinka!

 Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás, cefre, pálinkafőzés Azt mindenki tudja - jó cefréből lehet jó pálinkát főzni. De vannak olyan alap dolgok, amiket jó, ha betart a cefre előállítója, mert másképpen nem csakhogy rossz minőségű pálinkát csinál, de akár el is ronthatja, méreggel telítve azt.

A cefrekészítés során hasonló folyamatok folynak le, mint a mustban a borkészítés esetében. A cefrében az alkohol a cukorból keletkezik. Minél érettebb a gyümölcs, annál magasabb benne a cukortartalom és ennek megfelelően magasabb az alkoholszint. Próbáljunk végigmenni a folyamatokon és megérteni a végbemenő reakciókat - természetesen egyszerűsítve a magyarázatokat, hogy mindenkinek érthető legyen.


A cukor formái a gyümölcsökben

Nádcukor, gyümölcscukor, szőlőcukor...

 Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás, cefre, pálinkafőzés A gyümölcsökben megtalálható a cukor különböző formái, mint nádcukor (szacharóz), glükóz (szőlőcukor) és fruktóz (gyümölcscukor), igaz nagyon változó arányban. A szacharóz vagy étkezési cukor (nádcukor, répacukor, juharcukor) egy diszacharid, vagyis olyan molekula, amelyiket két csoport, egy glükóz és egy fruktóz alkot. A nádcukor, amikor vízben oldódik, felbomlik alkotói részeire, ezért a cefrében lényegében csak gyümölcscukor vagy szőlőcukor formában van. A pálinkagyártás szemszögéből, az összes cukortartalom a fontos, mivel a cefre érése során, ha különböző sebességgel is, de minden cukor molekula alkohollá válhat. Ez a cukormennyiség mérhető refraktométerrel (BRIX% - cukortartalom százalék, vagyis 1 BRIX% = 1g cukor 100g oldatban). A gyümölcslevek víztartalma 800-900 gramm/liter, a cukortartalom 50-150 g/l közöttire tehető. Savtartalom gyümölcsfajta és érettség szerint 3-35 g/liter. Az éretlen gyümölcs savanyú ízét a savtartalma adja, amely az éréssel egy időben folyamatosan csökken

 

 Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás, cefre, pálinkafőzés


Hogyan lesz cukorból alkohol?

A CEFREKÉMIA legfőbb egyenlete

 Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás, cefre, pálinkafőzés A gyümölcsökben lévő cukor nagyobb részét fruktóz vagy glükóz (például, szőlő) teszi ki. A gyümölcsökben lévő cukrot mikroorganizmusok (élesztők) alkohollá alakítják át az alábbi reakció szerint:

C6H12O6 → 2 C2H5OH + 2 CO2 + HŐ .

Ebben a felirt reakcióban a C6H12O6 a fruktóz vagy glükóz molekuláris formulája, a C2H5OH az etil-alkohol, a CO2 a széndioxid (gáz) és a HŐ - a reakcióban felszabaduló hőt jelzi. Nézzük milyen következtetéseket lehet levonni a fenti reakcióból.


A cukor alkohollá válik

Mennyi alkohol lesz a cefrémből?

A fenti egyenlet segítségével a molekulasulyokból megmondhatjuk, mennyi alkohol termelődhetne, ha a reakció 100%-ban a fentiek szerint történne. Tehát az egyenletből következik, hogy 180g cukorból maximálisan 92g etilalkohol ( 51%) nyerhető, pontosabban a refraktométerrel mért BRIX% értéket meg kell szorozni 0,511-re. Például, ha cefrének szánt gyümölcs levében 15 BRIX% mérünk, akkor a maximális alkoholszint tömegszázalékban 15x0,511= 7,67%. Meg kell említeni, hogy ez az eredmény tömegszázalékban van (g/100g), ami nem egyezik a térfogatszázalékban (V/V) kifejezett egységgel. A tömegszázalék egység etilalkohol oldat esetében 0-10,0% között csak kb. 80% a térfogatszázalék egységnek. Vagyis, ha a mért BRIX% értékből térfogat százalékban kifejezett alkoholszintet szeretnénk kapni, akkor a BRIX% értéket meg kell szorozni 0,639 - re (nem 0,511-re, mint a tömegszázalék esetében). Példa: ha a fent említett 15 BRIX% ki szeretnénk fejezni térfogatszázalék egységben (V/V), akkor meg kell szoroznunk 0,639, vagyis 15 x 0,639 = 9,59 % (V/V). Probléma még az, hogy az átszámítási szorzó ( vagy osztó, attól függően mit akarunk átszámítani) nem állandó és fokozatosan változik a koncentráció változásával. Ezért a pontos számítások elvégzéséhez táblázatokban megadott értékeket használnak. De a cefre minőségének az ellenőrzéséhez elegendő a fenti érték is, mert még nagyon sok veszteség lehetséges az erjesztés és kifőzés során, ami úgy is pontatlanná teszi számítást valamilyen szinten.


A széndioxid, hő és az erjedés sebessége.

Keressük az optimális feltételeket

A cefre erjedésének optimális hőfoka 15 - 25 oC, időtartama 2-3 hét. Hideg cefrében lassan indul el az erjedés. Azt is figyelembe kell venni, hogy az erjedéskor hő is termelődik. Az erjesztés elején a cefrében lévő minden 1 kg gyümölcscukor annyi hőt termel a fenti reakció szerint, ami minden 100 liter cefre hőfokát legalább 1,5 oC -al növeli. Ha a cefre tárolására használt helyiségben a hőmérséklet 18 oC körüli, akkor egy kb. 200 literes edényben az erjedő folyadékban a hőmérséklet nem emelkedik 24 oC fölé. De a fenti érvelések csak nem túl nagy térfogatú edényekre érvényesek. Optimális megoldás, ha cefre hűthető és melegíthető, de ezt általában csak ipari szinten szokták betartani.
A magas hőfok nagyon felgyorsítja az erjedést. Ez öngerjesztő folyamat, mert hirtelen sok hő termelődik és még magasabb lesz a hőmérséklet a cefrében. 30 oC felett az élesztő sejtek „megfőnek” és az erjedés megáll. Meg kell említenünk még, hogy 30 oC felett elszaporodnak a nemkívánatos mikroorganizmusok, amelyek nem alkoholt termelnek, hanem, például, tejsavat és más a pálinka minőségét rontó anyagokat.
Az erjedési reakció terméke a széndioxid gáz. Először is ez habzást okoz a cefrében. Ezt figyelembe kell venni, és a tároló edényben hagyni kell helyet a hab leülepedésének az erjesztés folyamán.
Ha zárt helyiségben van a cefre, akkor, mint a must esetében is, oda kell figyelni a biztonságra. A széndioxid fulladást okozhat, láthatatlan, szagtalan, a levegőnél nehezebb gáz.
A keletkező széndioxid gáz kimossa a cefréből a pálinka aromáját adó, könnyen illó aromaanyagokat. Ezért is jobb, ha az erjedés sebessége úgy van beállítva, hogy kb. 2 -3 hét alatt befejeződjön.


Mi rontja a pálinka minőségét?

Erre érdemes odafigyelni!

 Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás, cefre, pálinkafőzés A gyümölcs érettsége nagyon fontos, mert ez biztosítja a telt és gazdag ízt és a kitűnő minőséget a késztermékben. Ha a gyümölcs lehető legérettebb, benne az aromák is kialakulnak. Fontos hogy az alma, körte húsában a keményítő maradék nélkül alakuljon át cukorrá. Az éretlenebb alma, körte, birs erjedése során metilalkohol, aldehidek, savak keletkezhetnek, melyek mérgek, s mennyiségük a pálinkában erősen korlátozott. Minél éretlenebb az almafélék gyümölcse, annál több metil-alkohol keletkezik az erjedés során. Sajnálatosan a metilalkohol a lepárlás, kifőzés során legnagyobb részt átkerül a párlatba.

Az erjedés alatt javasolt a refraktométerrel megfigyelni a BRIX% változását. Mivel a cukortartalom csökken és az alkoholtartalom nő az idő előrehaladtéval, a refraktométerrel mért érték nem csökken teljesen arányosan a cukor koncentrációjának a csökkenésével. Refraktométer "összeméri" a két értéket, ezért a folyamat megkezdése után, már érdemes csak a változásokat figyelni. Ilyen mérés segítségével pontosabban meghatározható az erjedés befejeződése.


pH-mérés a cefrében - NAGYON FONTOS!

AD-12: A cefre pH-mérője

 Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás, cefre, pálinkafőzés Nagyon fontos paraméter a cefre optimális pH-értéke. A folyamatok helyes irányba való menetének a biztosítására a cefre pH értékét 2,8–3,2 között kell tartani. Csak így védjük ki a fertőzéseket a tárolás során. Az alacsony savtartalmú cefre esetében fordulhat elő a nagyon nem kívánatos vajsavas erjedés. Főleg ha talaj is került a gyümölccsel a cefrébe, a földszennyeződéssel a cefrébe bevitt mikroba tömeg elnyomhatja az alkoholos erjedést, amely kárára válik a pálinkának.

Alacsony savtartalmú gyümölcsökhöz (szamóca, eper, körte) mindenképpen ajánlatos csekély mennyiségű savat hozzá adni az optimális pH beállításához. Erre a célra házi erjesztésnél használható citromsav vagy borkősav.

Ajánlott legalább 0,01pH pontossággal mérő pH-mérőt használni, mivel a pH értéket elég szűk sávba kell beállítani (Javasolhatom az AD-12 pH-mérőt, nézd: LABORNITE WEBÁRÚHÁZ Gazdaságos pH-mérők).


Az erjedés befejeztével az edényt szorosan le kell zárni. Ezt azért is kell megtenni, mert az alacsony alkohol tartalmú, levegőn álló, cefrében elszaporodhatnak az ecetsav baktériumok, amelyek az oxigén segítségével az alkohol egy részér ecetsavvá oxidálják. Az ecetsav, bekerülve a pálinkába, rontja annak a minőségét. Ezért is szokták a főzés előtt egyes mesterek mészoldattal belúgosítani a cefrét, hogy az ecetsavat lekössék, és ne kerüljön a pálinkába. Ezt a lúgosítást egy pH-mérő segítségével végzik, beállítva pH értéket 9,0-10,0 közzé.



 Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás, cefre, pálinkafőzés


CEFRE készlet akciósan: REFRAKTOMÉTER+pH mérő

AKCIÓSAN 15% KEDVEZMÉNNYEL ADUNK pH-mérőt+REFRAKTOMÉTERT!

 Pálinka készítés, Cefre készítés, pálinkafőzés, cefre előállítás, cefre, pálinkafőzés
Dr.Kovács István
Ügyvezető
LABORNITE Kft.
info@labornite.hu
www.labornite.hu
06 52 445755

Pályázat

  • Számos magyar vállalkozás bővülhet megújuló erőművel

    Számos magyar vállalkozás bővülhet megújuló erőművel

  • Várhatóan november végén indul újra a Gyorsítósáv pályázat

    Várhatóan november végén indul újra a Gyorsítósáv pályázat

  • Több mint 100 új kisbolt nyílhat a Magyar Falu projektben

    Több mint 100 új kisbolt nyílhat a Magyar Falu projektben

Belföld

  • Malomipari technológiáját fejlesztette a Kunsági Malom

    Belföldi hírek Malomipari technológiáját fejlesztette a Kunsági...

NICE Bulvár

  • Kevesebb mint 55 perc alatt is diagnosztizálható a koronavírus?

    Egészség hírek Kevesebb mint 55 perc alatt is diagnosztizálható...

kkvnet_profight_240x150
jogpontok_kkv_240x150
KKVnet - Vállalkozás online
Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2025. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu
MCOnet International