A zajvédelem legtöbb gondot okozó területei
A növekvő zajterhelés civilizációs ártalom, csökkenti életminőségünket és várható élethosszunkat éppúgy, mint a levegő szennyezettsége vagy az ártalmas anyagokkal történő érintkezés.
A növekvő közlekedési zajtól, ezen belül a közúti közlekedés zajától szenved a legtöbb ember a leginkább, éjjel és nappal. Az egyre növekvő gépjárműforgalom vagy egy új út a korábban nyugodt környéket egyre elviselhetetlenebbé teszi.
A környezeti zajok másik csoportja, az üzemi eredetű zajok ugyancsak sok gondot okoznak a közelükben élőknek. Üzemi zajforrások az ipartelepek, a fűtőművek, a villamos transzformátorok, a gázfogadó állomások, a lakóházakba telepített hőközpontok, a tetőventilátorok, a boltok hűtőkompresszorai, a split klímakészülékek kültéri egységei, stb.
Szabadidős zajforrások a szórakozóhelyek, a szabadtéri zenés vagy sport rendezvények.
A munkahelyi zaj halláskárosító erősségű is lehet, de a további hat kategóriába sorolt, nagyobb figyelmet igénylő munkahelyeknek is szigorú zajvédelmi követelményeknek kell megfelelniük.
Gyakori a megalapozott panasz az újonnan épülő lakások hangszigetelésére is, és a helyzet az utóbbi 10 évben sem javult.
Amit tehetünk, és tennünk kell: A zajvédelmi ismeretek oktatása, az előírások betartása, betartatása a munkahelyi, környezeti és az építészeti zajvédelemben. A tervezők munkáikban vegyék figyelembe a zajvédelem szempontjait is. A polgároknak pedig legyenek zajvédelmi igényeik, és ezek érvényesítéséhez szerezzenek megfelelő tudást.

Elégtelen rezgésszigetelés esetén a rezgés az épületszerkezetben testhangként terjed, majd léghangként lesugárzódik, és gyakran okoz zajpanaszt. Ha a gépészeti helyiség zajos, és a fal vagy födém hanggátlása gyenge, az épületszerkezet léghangot sugároz le a másik oldalon, megemelve a "vevő" helyiség zaját. Már az épület tervezésénél olyan megoldásokat kell alkalmazni, amelyek megfelelő komfortot biztosítanak a zajtól védendő helyiségekben, mert az utólagosan megvalósítható zajcsökkentés ötletigényes, kevésbé hatásos, vagy költséges. Kedvenc példám egy többszintes társasház padlásán elhelyezett szellőztető ventilátor, amelyet rezgésszigetelő acélrugókkal együtt szállítottak, és a rugókat átkötő csavarorsókkal együtt szereltek fel, és üzemeltettek. A csavarorsók átfűrészelésével a rugók "dolgozni kezdtek", a ventilátor rázkódása és ezzel együtt a zaj is megszűnt a hozzá kapcsolt légcsatornákban.

Szolgáltatásaink: Zajvizsgálat - zajcsökkentés - akusztikai tervezés.
1. A 284/2007. (X. 29.) Korm. r. szerinti szakértői feladatok ellátása
A rendelet 33. §-a szerint. Zajkibocsátási határérték megkérésének műszaki megalapozása. Új létesítésnél zajvédelmi alapállapot felmérés, háttérterhelés megállapítás. Zajcsökkentés intézkedési terve.
2. Üzemi létesítmények zaja
Ipari, mezőgazdasági telep, tevékenység, gép, berendezés zajvédelmi szempontú tervezése, a meglévők ellenőrző zajmérése, határértékre történő zajcsökkentése. Hatósági engedélyezési eljárások (telep- továbbá építési engedélyek) zajvédelmi munkarészeinek elkészítése. Hatásvizsgálat és hatástanulmány. A 280/2004. (X.20.) Korm. rendelet szerinti zajadat-szolgáltatás elkészítése település zajtérképéhez. (Vendéglátó egységek műsorzajának kezelését lásd a szabadidős zajforrásoknál.)
3. Épületgépészeti berendezések zaja
Légtechnika (légkezelő berendezés, vfolyadékhűtő, ventilátor és klíma), áramszolgáltató transzformátora (trafóház), gázfogadó (gáznyomás-szabályzó), kompresszor, fűtés (fűtőmű, kazánház, hőközpont), felvonó (lift) létesítésének, felújításának zajvédelme. Légcsatornák zajtompítása. Műszaki megoldások az elérhető legjobb technikával.
4. Hűtéstechnika zaja
Ipari hűtőtorony, hűtőtelep, hűtőasztal, hűtőkondenzátor zajkibocsátásának csökkentése. Épületek léghűtő és légkezelő, folyadékhűtő berendezésének zajvédelmi szempontú kiválasztása vagy pótlólagos zajcsökkentése.
5. Nagyberuházások zajvédelme
Potenciálisan zajos nagyberuházás, gázmotoros aggregát, erőmű (szél)erőművek zajmérése, zajcsökkentése. Hatásvizsgálat és hatástanulmány. Nagyberuházások zajvédelmi engedélyeztetése, a zajvédelem megtervezése, továbbá kiviteleztetése szakmában gyakorlatot szerzett szakcégekkel, országszerte.
6. Szabadidős zajforrások kezelése
Vendéglátó-, szórakoztató létesítmény, tevékenység (diszkó, zenegép, élőzene, alkalmi rendezvények) műsorforrásainak, sportlétesítmények (motocross, gokart pálya, sportrepülőtér, motoros sárkányrepülés) zajvédelmi szempontú tervezése, meglévő zajmérése, zajcsökkentése. Hatósági engedélyezési eljárás zajvédelmi munkarészének elkészítése. Panaszkivizsgálás.
7. Közlekedési zaj mérése vagy prognózisa
Tervezett és meglévő közúti, vasúti, vízi közlekedés, repülés zajvizsgálata. (Útszélesítés, körforgalom, áruházi parkoló, pályaudvar, megállóhely, repülőtér, heliport, jet-ski is.) Út szakaszos, vagy 16 + 8 órás zajmérése, forgalomszámlálással is.
8. Zajforrások zajprognózisa
Engedélyezési terv, környezeti hatástanulmány zaj- és rezgésvédelmi munkarészének elkészítése. Hatásvizsgálat és hatástanulmány. Műsorzaj, eseti zenés, szabadtéri rendezvények. Utak. Külszíni bányászat (homok- és kőbánya). A 280/2004. (X.20.) Korm. rendelet szerinti zajértékelés és kezelés, adatszolgáltatás elkészítése a 25/2004.(XII.20) KvVM rendelet szerint.
9. Építési, építkezési zaj
Épület, üzemi és közlekedési létesítmény építési zajának tervezése, ellenőrzése, monitorozása. Hatósági ügyintézés. Panaszkivizsgálás.
10. Zajvédő műtárgyak, szerkezetek, berendezések, megoldások tervezése
Zajcsökkentő tok, zajvédő fülke, gépburkolat, zajvédő fal (hangelnyelő vagy átlátszó is) vagy paraván, zajárnyékoló ernyő, zajos helyiség hangelnyelő álmennyezetének, falburkolatának akusztikai tervezése. Légtechnikai és kipufogó hangtompító tervezése.
11. Épületakusztika
Lakó- és hivatali épület, szálloda és előadóterem akusztikai tervezése. Engedélyezési terv, tenderterv zajvédelmi és akusztikai fejezetének elkészítése. Akusztikai követelmény meghatározása. Védekezés a közlekedési zaj ellen. Fal és födém hangszigetelésének akusztikai méretezése. Szerkezetválasztás. Meglévő épületszerkezet hanggátlásának növelése. Hangszigetelési panaszok megszüntetése, társasházakban is. Zajvizsgálat. Ablak és ajtó hangszigetelésének helyszíni vizsgálata. Bírósági ügyek.
12. Szakértés lakossági zajpanasz ügyekben
Társasház lakáselválasztó falainak és födémeinek vizsgálata. Műsorzaj okozta zavarás kivizsgálása. Szomszédsági zajok.
13. Önkormányzati zajértékelés, kezelés és zajvédelem
Településszerkezeti és szabályozási terv zaj- és rezgésvédelmi munkarészének elkészítése. Környezetvédelmi program zajvédelmi fejezete. A települési önkormányzat munkájának segítése a zajvédelmi szempontból fokozottan védett vagy csendes övezet kijelölése, illetve a fokozottan zajos, vagy zajgátló védőterület kijelölésében. A 280/2004. (X.20.) Korm. rendelet szerinti zajértékelés és kezelés. Zajvédelmi intézkedési terv. Zajbizottsági feladatok. Üzemi és közlekedési létesítmény zajadatai a 25/2004.(XII.20) KvVM rendelet szerint zajtérkép készítéséhez. Szolgáltató létesítmények, szabadidős létesítmények, vendéglátóegységek zajvizsgálata.
14. Munkahelyi zajvédelem / hallásvédelem
Hatósági (ÁNTSz vagy Munkavédelmi felügyelőség) által előírt mérési jegyzőkönyv és szakértői vélemény készítése a 66/2005. (XII. 22.) EüM rendelet szerint. Hallásvédelmi célú zajelemzés, személyi hallásvédő eszközök kiválasztása. Munkahelyi zajvédelem, műszaki zajcsökkentés, zajvédő fülke tervezése.
15. Katalógus zajadatainak készítése
Gépek, berendezések zajteljesítményszintjének meghatározása a helyszínen, méréssel és számítással. Zajcsökkentő tok, zajvédő fülke zajszigetelésének mérése. Speciális zajvizsgálatok.
16. Akusztikai számítások EXCEL táblázatkezelővel
Szabvány, műszaki előírás, irányelv és más szakirodalom számításainak feldolgozása MS EXCELLEL szakértők és tervezők számára.
17. Publikálás
Szakelőadások tartása szerkezetgyártók, építési vállalkozók és kivitelezők, építtetők és forgalmazók, hivatalnokok, tanárok és diákok, újságírók számára. Szakcikkek írása.
Hogyan hat a zaj az emberi szervezetre?
A mindenütt jelenlévő zaj növekedése civilizációs ártalom. Lassan, többnyire észrevétlenül romlik a hallásunk, és további betegségeket is okoz, illetve stimulál a zaj. Kellemetlen, zavaró érzést kelt, károsan hat a vegetatív idegrendszerre, és ezen keresztül egész sor szervünk működésére. A hallásveszteség csökkenti az élet minőségét. Az életkor előrehaladtával halmozódik az emberi szervezetben a károsodás, amelynek mértéke függ a zaj erősségétől és a zajban eltöltött időtől.

Milyen előírások szabályozzák a zaj elleni védekezést?
A környezetvédelem általános elveit, feladatait és módszereit az 1995. évi LIII. törvény fogalmazza meg. E környezetvédelmi kerettörvényhez kapcsolódó zajvédelmi tárgyú végrehajtási utasításnak a környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól című, 284/2007. (X.29.) Korm. rendelet tekintendő. A zajvédelem fontos elve, hogy a meglévő zajterhelési állapotot egy új zajforrás létesítése ne ronthassa számottevően. Sajnos, még az előírások sem védenek a zajtól olyan területet, mint a gyermekjátszó- vagy pihenőhely. Ugyanakkor a WHO részére készült javaslat szerint a játszótereken a külső zajforrások zajszintje legfeljebb Leq = 55 dB(A) lehet.

A zajvédelmi követelmények
Az emberi egészségvédelmet célzó zajterhelési határértékeket elsősorban a 27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM. együttes rendelet tartalmazza. E rendelet a zajforrásokat 3 csoportba sorolja:
az üzemi és szabadidős létesítmények (telep, berendezés, gép és vendéglátó, sport, szabadtéri rendezvények, stb.),
az építési tevékenység
és a közlekedés.
A határértékek éjszaka sokkal – 10 dB-lel – szigorúbbak, mint nappal. A megengedett zajterhelés a környezet beépítésétől függően is változik; a kertes, családi házas környezetre szigorúbb határértékek vonatkoznak, mint a városközpontra. A szakemberek a környezeti határértékeken kívül még sokféle zajvédelmi határértéket vagy követelményt használnak az épületakusztikában és a munkahelyi zajvédelemben. Tervezéskor, illetve az engedélyezési dokumentációban számítással kell igazolni a zajvédelmi követelmény várható teljesülését, amelyet a kivitelezés után, illetve a próbaüzemeléskor műszeres zajvizsgálattal ajánlott ellenőriztetni.
MI TUDJUK A MEGOLDÁST! Akusztikai - Zajcsökkentési Kft., Szeged
Minden, a mi zaj. Mérés, tervezés, kivitelezés.
1985 óta a zajvédelem szolgálatában

Bézi Ferenc
ügyvezető
beziferi@akuzaj.hu
gépészmérnök
zajcsökkentési szakmérnök
zajvédelmi szakértő
munkahelyi zajvédelmi szakértő
az OPAKFI Zaj- és rezgéscsökkentési szakosztály tagja
a Csongrád Megyei Mérnöki Kamara tagja