Hogyan tervezzük a jövőnket a bizalmi vagyonkezelés révén?
Hogyan tervezzük a jövőnket a bizalmi vagyonkezelés révén?
A bizalmi vagyonkezelés a nagyobb vagyonok hosszú távú védelmét, értékmegőrzését és a következő generációk számára történő zökkenőmentes átadását biztosító jogi struktúra. Cikkünkben röviden ismertetjük, hogy milyen esetekben érdemes a bizalmi vagyonkezelést választani, és hogyan tudjuk ezt a rendkívül sokoldalú és rugalmas jogi megoldást magunk és családunk jövőjének tervezésében is felhasználni.
A bizalmi vagyonkezelés 2014-ben került bevezetésre hazánkban az új magyar polgári törvénykönyvben, az angolszász jogrendszerben ez a vagyonvédelmi struktúra azonban komoly hagyományokkal rendelkezik már. Ennek a konstrukciónak az alapját a vagyon tulajdonjogának az átadása képezi: a vagyonrendelő (aki a vagyon eredeti tulajdonosa) átadja a vagyon tulajdonjogát a vagyonkezelőnek, aki vagyonrendelő által meghatározott kedvezményezett érdekében kezeli azt, szigorúan elkülönítve a saját vagyonától. A bizalmi vagyonkezelés erős vagyonvédelmi jellege a vagyontömeg elkülönítéséből fakad, hiszen az a vagyonrendelőtől, a vagyonkezelőtől és a kezvezményezettől egyaránt független ebben a konstrukcióban.
Bizalmi vagyonkezelésbe minden olyan vagyonelem átadható, amely esetében lehetőség van a tulajdonjog átruházására: értékpapír, pénz, ingatlan, festmények, műkincsek, veteránautók, repülők, jachtok, társasági részesedések, társaságok stb.
A konstrukció rugalmassága miatt a bizalmi vagyonkezelés nagyon sokféle módon alkalmazható mind magánszemélyek, mind vállalkozások esetében is. Magánszemélyek számára a leggyakoribb felhasználási területek a következők:
1.Vállalati generációváltás
A nagyra nőtt, családi tulajdonban levő cégek esetében fontos kérdés, hogy ki veszi át az irányítást akkor, amikor az alapító-tulajdonosok vissza szeretnének vonulni. Amikor a következő generáció nem képes vagy nem alkalmas a vállalat irányítására, akkor a bizalmi vagyonkezelés lehet az a struktúra, ami az alapító-tulajdonosok visszavonulása után is biztosítani tudja a cég folyamatos és megfelelő minőségű vezetését. A bizalmi vagyonkezelésbe adott cég továbbműködtetése ebben az esetben a vagyonkezelő feladata, aki azt a vagyonrendelő (az eredeti tulajdonos) által meghatározott irányelvek mentén folyamatosan tudja biztosítani a vagyonrendelő által meghatározott kedvezményezettek (ez egy vagy több személy is lehet, akár maga a vagyonrendelő is) érdekei mentén.
- Generációs vagyontranszfer – a végrendelkezés alternatívájaként
Nagyobb és összetettebb vagyonok esetében egy hagyatéki eljárás hosszú ideig is elhúzódhat, és sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy az örökösök közötti ellentétek miatt a végrendelet megtámadása sem ritka. Abban az esetben pedig, amikor egy működő vállalkozás is az örökség része, egy elhúzódó hagyatéki eljárás nagyon komolyan veszélyeztetheti a cég biztonságos működését, de más vagyontárgy (pl. ingatlan) vonatkozásában is jelentős állagromlást okozhat a tulajdonos hiánya.
Az előbbiek mellett előfordulhat az is, hogy a végrendelkezési szabályok és az örökhagyó elképzelései nem fedik egymást, ezért ilyen esetekben indokolt lehet a bizalmi vagyonkezelést választani. Ha az örökhagyó még életében kialakítja ezt a struktúrát, akkor biztosítani tudja, hogy az általa felépített vagyon sorsa mindenben az ő elképzelései szerint alakuljon majd halála után is és döntését senki ne támadhassa meg a bíróságon. Ha az örökhagyó még életében bizalmi vagyonkezelésbe adja a vagyonát, akkor nyugodtan eltérhet az öröklési jogban meghatározottaktól és szabadon határozhatja meg azt, hogy ki, milyen mértékben és mikor részesüljön a vagyonából halála után. Amennyiben egy vállalat is része a vagyonnak, akkor ezzel a konstrukcióval biztosítható annak folyamatos működése is.
- Fogyatékossággal élőkről és kiskorúakról való gondoskodás
A bizalmi vagyonkezelés jelentős támogatást nyújthat olyan helyzetekben, amikor az érintett személyek életkoruknál fogva korlátozottan képesek döntéseket hozni, vagy éppen teljesen cselekvőképtelenek, és az életvitelükhöz, oktatásukhoz vagy egészségügyi ellátásukhoz szükséges költségek biztosítására van szükség. Mindez akkor is érvényes, ha a szülők már elhunytak.
Ez a struktúra alkalmazható olyan helyzetekben is, amikor a kedvezményezett életvitelére (például szenvedélybetegség miatt) alapozva feltehető, hogy nem lenne képes felelősségteljesen gazdálkodni az örökölt vagyonnal. Ebben az esetben az eredeti vagyon tulajdonosa kinevezhet egy vagyonkezelőt, akinek feladata felügyelni a kedvezményezett életvitelét és gondoskodni róla a bizalmi vagyonkezelési szerződésben meghatározott irányelvek alapján.
Abban az esetben is optimális megoldást kínálhat a bizalmi vagyonkezelés, amikor a vagyonrendelők célja az, hogy gondoskodjanak haláluk után is a hátramaradt kiskorú vagy felnőttkorú fogyatékkal élő személyekről.
- A házasság előtt szerzett vagyon védelme
Talán kevéssé ismert felhasználási területe a bizalmi vagyonkezelésnek az, ami a házassági vagyonjogi szerződés kiváltását teszi lehetővé. Nagyobb vagyonnal rendelkező magánszemélyek számára indokolt még a házasságkötés előtt rendezni azt, hogy vagyonuk mely része csak az övék, és mely része az, ami a közös. Esetükben a filmekből jól ismert házassági szerződéseknél nagyobb védelmet lehet a bizalmi vagyonkezeléssel teremteni a saját vagyonnak, hiszen míg egy házassági vagyonjogi szerződés viszonylag könnyen megtámadható a bíróságon, egy jól kialakított bizalmi vagyonkezelési konstrukció esetében erre nincs lehetőség.
- Adományozás és jótékonysági tevékenységek
A bizalmi vagyonkezelésnek komoly nemzetközi hagyománya van a jótékonyság és az adományozás területén is. Ebben az esetben a bizalmi vagyonkezelő olyan központként működik, amely lebonyolítja a jótékonysági tevékenységeket, és a bizalmi vagyonkezelési szerződésben meghatározott célok és irányelvek alapján biztosít forrásokat a különböző projektek számára. Ez a megoldás lehetőséget teremt arra, hogy a vagyon eredeti tulajdonosa gondoskodhasson arról, hogy a halála után is folytatódjanak az általa fontosnak tartott jótékonysági tevékenységek, hiszen a bizalmi vagyonkezelő segítségével továbbra is biztosítható számukra a szükséges finanszírozás. Ilyen konstrukció keretében működik számos neves közgyűjtemény is világszerte.
A magáncélú felhasználási területek mellett fontos megemlíteni azt is, hogy a bizalmi vagyonkezelésnek fontos szerepe van az üzleti életben is. Ezen a területen leginkább a vállalatfelvásárlások és a közös vállalkozások esetében lehet leginkább kihasználni ennek a konstrukciónak az előnyeit.
Fontos kitérni arra, hogy a bizalmi vagyonkezelés – hasonlóan más jogi konstrukciókhoz – akkor tud maximális védelmet garantálni, ha az időben kerül kialakításra és megfelelő tervezés előzi meg. Minél alaposabb a tervezés, annál biztosabb a védelem. Az előbbiekből is következik az, hogy a bizalmi vagyonkezelés nem egy azonnal bevethető struktúra, amivel utólagosan meg tudjuk védeni vagyonunkat. Tekintettel ennek a konstrukciónak a nagyon szigorú szabályozására, tudni kell, hogy bizalmi vagyonkezelésbe csak olyan vagyontárgyakat lehet adni, amelyek esetében igazolni tudjuk, hogy azok megvásárlására honnan állt rendelkezésünkre a fedezet. A bizalmi vagyonkezelés esetében az ügyfeleknek nagyon szigorú compliance vizsgálaton kell átmenni, így is biztosítva azt, hogy ezzel a nagyszerű jogi struktúrával ne lehessen visszaélni.
A bizalmi vagyonkezelés cikkünkben felsorolt előnyei mellett meg kell említenünk még azt is, hogy alkalmazásával – adótervezés eredményeként – magánszemélyek és cégek is jelentős adóelőnyöket érhetnek el. Ezekről részletesebben egy másik cikkben fogunk beszélni.
Szerző: Aliant Hungary