Csúcstechnológiai sikerek: nagyvállalatokkal működött együtt a BME
Négy éven keresztül működött együtt számos nagy múltú vállalattal a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. A projekt keretében laboratóriumok épültek, innovatív technológiai megoldásokat használtak, amelyek segítségével több prototípus is született. A BME közleménye szerint az energetikai és a gyógyszeripari kutatás-fejlesztés állt a középpontban, de egyéb területen is új termékek születtek.
A BME négy éven keresztül működött együtt a Siemens, a Nokia, az MVM, a Richter Gedeon és a Rolls-Royce nagyvállalatokkal. Csúcstechnológiák alkalmazásával fejlesztett ki több prototípust a BME Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ partnerei segítségével. A kapcsolatokat a kormány is támogatta, összesen hatmilliárd forintból gazdálkodtak a szakemberek négy éven át.
A vállalatok megmondhatták, mit szeretnének fejleszteni a BME segítségével, a technológiai hátteret is a kutatók mögé rakták, akik nekiláthattak a fejlesztéseknek. Ennek eredményeképp a Siemens és a Rolls-Royce közreműködésével egy hajtáslabort alakítottak ki, az MVM-mel közösen pedig Smart Power energetikai labort és kapcsolt hő és villamosenergia termelő technológiák tesztelésére alkalmas labort létesítettek. Pharmatech labor épült a Richter Gedeon által, a Nokiával közösen pedig a teljes campust lefedő 5G hálózat épült ki.
A BME kutatói
A kollaborációknak köszönhetően hibrid hajtások tesztelése folyhat az egyetem egyik új laborjában, a kkv-k számára új szolgáltatásként egy dinamikus, megújuló termelési-menedzsment szolgáltatást nyújtanak. Ez lehetőséget biztosít napenergiával működő kiserőművek termelési előrejelzésére és menetrend készítésére. Kidolgoztak nyolc teljesen új technológiát, három terméket fejlesztettek, és született öt prototípus is a négy év alatt.
A BME részletezése szerint a Nokia automatizált rendszeren belül biztosítja az 5G lefedettséget, valamint öntanuló robotokat vet be, hogy a szupergyors hálózat kihasználtsága maximális legyen. A Rolls-Royce-szal is új technológiát fejlesztettek ki a BME kutatói, amelynek révén a villamos gépek optimális geometriai kialakítása érhető el, topológiai optimalizációs technológia használatával. A program hamarosan zárul, de a BME más nagyvállalatokkal szeretne hasonló kapcsolatot létesíteni a jövőben.
M.A.
Fotó és forrás: BME